Skip to content

45 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 1993

Property Information

Block192.08
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,912
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
20%
Improvement Value:$184,900
80%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+2.9%
2024$8,294+4.7%
2023$7,920+1.5%
2022$7,800+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 2210, Page 168

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1574, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1978