Skip to content

47 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block192.08
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,261
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
19%
Improvement Value:$194,200
81%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+2.9%
2024$8,628+4.7%
2023$8,239+1.5%
2022$8,114+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,261DeedBook 7040, Page 98Recorded7/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$48,225
DeedBook 1291, Page 945