Skip to content

55 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block192.08
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
20%
Improvement Value:$199,000
80%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+2.9%
2024$8,941+4.7%
2023$8,538+1.5%
2022$8,409+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,384DeedBook 6868, Page 164Recorded6/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$41,300
DeedBook 1277, Page 842