Skip to content

29 Eagle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Oct 18, 2068

Property Information

Block192.10
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,983
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,800
25%
Improvement Value:$164,900
75%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+2.9%
2024$7,898+4.7%
2023$7,542+1.5%
2022$7,428+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,900
Sq Ft1,983DeedBook 6503, Page 287Recorded7/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968