Skip to content

14 Mulberry RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Jul 15, 2069

Property Information

Block192.10
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
23%
Improvement Value:$155,000
77%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,435+2.9%
2024$7,226+4.7%
2023$6,900+1.5%
2022$6,796+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 5211, Page 125Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2571, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1968