Skip to content

9 Benner DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block192.10
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,816
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
21%
Improvement Value:$183,200
79%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+2.9%
2024$8,348+4.7%
2023$7,971+1.5%
2022$7,851+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 1228, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1968