Skip to content

84 Greenwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block192.10
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$149,100
75%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,354+2.9%
2024$7,147+4.7%
2023$6,825+1.5%
2022$6,721+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3309, Page 124

Property Sale

Sale
$41,250
DeedBook 1339, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1968