Skip to content

18 Eagle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2008

Property Information

Block192.10
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,884
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
24%
Improvement Value:$177,900
76%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+2.9%
2024$8,416+4.7%
2023$8,037+1.5%
2022$7,915+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 3120, Page 328

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 1484, Page 1089

Property Built

Built

Year Built: 1968