Skip to content

56 Greenwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$55,175
Last Sale Date
Jan 19, 1983

Property Information

Block192.11
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,174
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
19%
Improvement Value:$191,000
81%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+3.0%
2024$8,270+4.9%
2023$7,886+1.6%
2022$7,763+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,175
DeedBook 1461, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1968