Skip to content

50 Greenwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$50,900
Last Sale Date
Dec 14, 1978

Property Information

Block192.11
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
21%
Improvement Value:$178,100
79%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+2.9%
2024$8,056+4.7%
2023$7,693+1.5%
2022$7,577+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook 1370, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1968