Skip to content

3 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block192.11
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
26%
Improvement Value:$138,400
74%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,888+2.9%
2024$6,694+4.7%
2023$6,392+1.5%
2022$6,295+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3230, Page 89

Property Sale

Sale
$87,600
DeedBook 2888, Page 343

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1353, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1974