Skip to content

9 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$373,235
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block192.11
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,975
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
21%
Improvement Value:$168,800
79%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+2.9%
2024$7,715+4.7%
2023$7,367+1.5%
2022$7,256+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$373,235
Sq Ft1,975DeedBook 6809, Page 179Recorded2/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$122,450
DeedBook 2098, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 2002, Page 275

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1549, Page 1043

Property Built

Built

Year Built: 1974