Skip to content

11 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block192.11
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,948
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
20%
Improvement Value:$183,100
80%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,467+2.9%
2024$8,229+4.7%
2023$7,858+1.5%
2022$7,739+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4945, Page 253

Property Sale

Sale
$58,600
DeedBook 1353, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1974