Skip to content

13 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block192.11
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,728
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
24%
Improvement Value:$145,000
76%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+2.9%
2024$6,859+4.7%
2023$6,550+1.5%
2022$6,451+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4843, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 2181, Page 5

Property Sale

Sale
$59,446
DeedBook 1356, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1976