Skip to content

15 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block192.11
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,600
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
24%
Improvement Value:$148,400
76%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+2.9%
2024$6,981+4.7%
2023$6,667+1.5%
2022$6,566+0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,600DeedBook 7208, Page 285Recorded7/25/2025

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3920, Page 225

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1523, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1974