Skip to content

17 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Nov 21, 1986

Property Information

Block192.11
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
21%
Improvement Value:$172,100
79%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+2.9%
2024$7,834+4.7%
2023$7,481+1.5%
2022$7,367+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1563, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1974