Skip to content

27 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block192.11
Lot46
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,411
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
25%
Improvement Value:$140,700
75%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+2.9%
2024$6,705+4.7%
2023$6,403+1.5%
2022$6,306-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 6090, Page 297Recorded5/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2229, Page 222

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1556, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1986