Skip to content

47 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Feb 24, 2014

Property Information

Block192.11
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,040
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
19%
Improvement Value:$190,500
81%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+2.9%
2024$8,495+4.7%
2023$8,112+17.3%
2022$6,914+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 5168, Page 76Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1414, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1978