Skip to content

13 Mulberry RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block192.11
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
22%
Improvement Value:$167,000
78%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+2.9%
2024$7,665+4.7%
2023$7,319+1.5%
2022$7,208+7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1259, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1968