Skip to content

72 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block192.12
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,747
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
22%
Improvement Value:$162,900
78%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+2.9%
2024$7,510+4.7%
2023$7,172+1.5%
2022$7,063+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft1,747DeedBook 7075, Page 189Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$92,000
Sq Ft1,747DeedBook 6945, Page 221Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1353, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1975