Skip to content

64 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block192.12
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
26%
Improvement Value:$139,400
74%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,991+2.9%
2024$6,795+8.9%
2023$6,238+1.6%
2022$6,140+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft1,780DeedBook 6510, Page 67Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$50,460
DeedBook 1336, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1975