Skip to content

17 Bedford TerBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block192.13
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,747
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
25%
Improvement Value:$143,200
75%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.9%
2024$6,834+8.9%
2023$6,276+1.6%
2022$6,177+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,747DeedBook 6897, Page 114Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$43,253
DeedBook 1305, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1975