Skip to content

38 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block192.13
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,600
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
25%
Improvement Value:$138,000
75%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+2.9%
2024$6,658+4.7%
2023$6,358+1.5%
2022$6,262+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,600DeedBook 6594, Page 21Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5197, Page 264Recorded6/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 1602, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1978