Skip to content

13 Old York RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block192.14
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
19%
Improvement Value:$210,800
81%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+2.9%
2024$9,300+4.7%
2023$8,881+1.5%
2022$8,747+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3031, Page 142

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1546, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1978