Skip to content

32 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block192.14
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
20%
Improvement Value:$182,800
80%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,474+2.9%
2024$8,236+4.7%
2023$7,865+1.5%
2022$7,746+11.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 5941, Page 201Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4893, Page 288

Property Sale

Sale
$53,150
DeedBook 1389, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1978