Skip to content

24 Pembrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block192.14
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
23%
Improvement Value:$158,400
77%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+2.9%
2024$7,391+4.7%
2023$7,058+1.5%
2022$6,951+12.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 3118, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 2487, Page 317

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2113, Page 273

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1638, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1978