Skip to content

25 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 6, 1994

Property Information

Block192.15
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,474
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
27%
Improvement Value:$136,300
73%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+2.9%
2024$6,715+4.7%
2023$6,413+1.5%
2022$6,316+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2429, Page 207

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 1513, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1975