Skip to content

29 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Apr 25, 2000

Property Information

Block192.15
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
22%
Improvement Value:$162,200
78%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+2.9%
2024$7,478+4.7%
2023$7,141+1.5%
2022$7,032+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 3111, Page 297

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 1403, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1975