Skip to content

51 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 15, 2013

Property Information

Block192.15
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,120
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
19%
Improvement Value:$198,700
81%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+2.9%
2024$8,790+4.7%
2023$8,394+1.5%
2022$8,267+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5066, Page 61

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1409, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1975