Skip to content

57 Heather RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$47,948
Last Sale Date
Jul 28, 1977

Property Information

Block192.15
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,330
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
27%
Improvement Value:$125,200
73%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,325+2.9%
2024$6,147+4.7%
2023$5,870+1.5%
2022$5,782+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$47,948
DeedBook 1331, Page 1039

Property Built

Built

Year Built: 1975