Skip to content

26 Old York RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$425,500
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block192.15
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,840
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
20%
Improvement Value:$182,400
80%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+2.9%
2024$8,204+4.7%
2023$7,834+1.5%
2022$7,715+14.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,500
Sq Ft1,840DeedBook 7247, Page 106Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,840DeedBook 6169, Page 282Recorded10/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1342, Page 19