Skip to content

22 Lanark RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block192.15
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,600
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
24%
Improvement Value:$143,400
76%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+2.9%
2024$6,780+4.7%
2023$6,475+1.5%
2022$6,377+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3010, Page 193

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2486, Page 330

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 1632, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1975