Skip to content

20 Old York RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Feb 15, 1984

Property Information

Block192.15
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,237
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
19%
Improvement Value:$192,600
81%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,796+2.9%
2024$8,549+4.7%
2023$8,164+1.5%
2022$8,040-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1484, Page 1001

Property Built

Built

Year Built: 1978