Skip to content

3 Beechwood StBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$106,300
Last Sale Date
Aug 28, 1986

Property Information

Block192.16
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,010
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
19%
Improvement Value:$193,100
81%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+2.9%
2024$8,614+4.7%
2023$8,225+1.5%
2022$8,101+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$106,300
DeedBook 1555, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1986