Skip to content

25 Old York RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block192.16
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
21%
Improvement Value:$184,000
79%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+2.9%
2024$8,391+4.7%
2023$8,013+1.5%
2022$7,891+0.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$57,155
DeedBook 1342, Page 323