Skip to content

16 Lanark RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$235,950
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block192.16
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,975
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
21%
Improvement Value:$194,600
79%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+2.9%
2024$8,804+4.7%
2023$8,407+1.5%
2022$8,280+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,950
DeedBook 5084, Page 177

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 3806, Page 4

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 1787, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1978