Skip to content

444 Egg Harbor RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block192.17
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,349
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
17%
Improvement Value:$196,000
83%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+2.9%
2024$8,527+4.7%
2023$8,143+1.5%
2022$8,020-9.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft2,349DeedBook 6458, Page 1Recorded4/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 3550, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$122,450
DeedBook 2615, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 1993, Page 142

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1549, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1978