Skip to content

448 Egg Harbor RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2007

Property Information

Block192.17
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,620
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
16%
Improvement Value:$211,700
84%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,355+2.9%
2024$9,092+4.7%
2023$8,682+1.5%
2022$8,551+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 2774, Page 107

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1496, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1978