Skip to content

14 Cedar DrBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$178,800
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block192.18
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
26%
Improvement Value:$131,900
74%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,599+2.9%
2024$6,413+4.7%
2023$6,124+1.5%
2022$6,032+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,800

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 5111, Page 220Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 1503, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1975