Skip to content

18 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$306,500
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block192.18
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,036
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
22%
Improvement Value:$179,400
78%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+2.9%
2024$8,304+7.8%
2023$7,707+1.5%
2022$7,590+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$306,500
Sq Ft2,036DeedBook 6697, Page 317Recorded6/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2204, Page 141

Property Sale

Sale
$113,700
DeedBook 1652, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1975