Skip to content

5 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block192.18
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
20%
Improvement Value:$191,100
80%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+2.9%
2024$8,567+4.7%
2023$8,181+1.5%
2022$8,057+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2361, Page 90

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1284, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1975