Skip to content

3 Cricket LnBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$39,525
Last Sale Date
Apr 9, 1975

Property Information

Block192.18
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
25%
Improvement Value:$141,000
75%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,675+3.0%
2024$6,480+4.9%
2023$6,177+1.6%
2022$6,079+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$39,525
DeedBook 1280, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1975