Skip to content

270 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Date
Oct 31, 2067

Property Information

Block192.22
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,768
Acreage1.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
20%
Improvement Value:$192,700
80%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,881+7.7%
2023$8,243+1.5%
2022$8,118-10.2%
2021$9,036+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,500

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 5916, Page 104Recorded7/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960