Skip to content

373 Ganttown RdSewell, NJ 08080

Built 2009

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 18, 2006

Property Information

Block192
Lot3.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2503

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage5,240
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
10%
Improvement Value:$449,700
90%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,491+2.9%
2024$17,971+4.7%
2023$17,162+1.5%
2022$16,902-13.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4186, Page 275

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3981, Page 149