Skip to content

401 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block193
Lot5.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2504

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STATION
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,800
61%
Improvement Value:$204,200
39%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,235+2.9%
2024$18,694+4.7%
2023$17,852+1.5%
2022$17,581+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,028

From:

To:

DeedBook 5365, Page 265Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1509, Page 993