Skip to content

67 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 17, 2014

Property Information

Block194.01
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,372
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
21%
Improvement Value:$204,600
79%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,636+2.9%
2024$9,365+4.7%
2023$8,943+1.5%
2022$8,808+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 5157, Page 318Recorded1/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 2418, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2082, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1973