Skip to content

73 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Date
Nov 28, 1996

Property Information

Block194.01
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
28%
Improvement Value:$164,500
72%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+2.9%
2024$8,200+4.7%
2023$7,831+4.0%
2022$7,529+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1567, Page 240

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2435, Page 79

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1567, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1973