Skip to content

3 Eden RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block194.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
DescriptionBRYNWOOD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,624
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
17%
Improvement Value:$222,900
83%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,965+2.9%
2024$9,685+4.7%
2023$9,249+1.5%
2022$9,108+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 5935, Page 223Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$68,600
DeedBook 1362, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1978