Skip to content

89 Cranford RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block194.01
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2606

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,031
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
29%
Improvement Value:$152,500
71%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+2.9%
2024$7,744+4.7%
2023$7,395+1.5%
2022$7,283+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft2,031DeedBook 5629, Page 55Recorded4/3/2017

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook 1348, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1973