Skip to content

97 Trent RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$250,900
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block194.01
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2609

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
26%
Improvement Value:$170,200
74%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,471+2.9%
2024$8,233+4.7%
2023$7,862+1.5%
2022$7,742+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,900

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 5810, Page 293Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 5091, Page 148Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4852, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2166, Page 332

Property Sale

Sale
$41,475
DeedBook 1261, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1973